Vyšlo na www.novinky.cz dne 24.7.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai635.php3

Povodně udeřily znovu!

Jako kdyby loňské katastrofální záplavy nestačily, skoro do roka a do dne si vodní živel zařádil znovu. Tentokráte udeřil ve východočeském regionu, na Rychnovsku. Kromě velkých materiálních škod si bohužel vyžádal i oběti nejvyšší, jsou hlášeny již tři oběti na životech.

[Obr: rozcestnikx.gif (10614 Bytes)]
Celý včerejší den přinášely hromadné sdělovací prostředky aktuální zprávy o tom, že uprostřed noci (přesněji ve tři hodiny ráno) spadlo ohromné množství srážek v podhůří Orlických hor. Místní vodní toky se okamžitě rozvodnily, a přívalová vlna smetla všechno, co jí stálo v cestě. Nejhůře postižena zřejmě byla oblast Rychnovska, konkrétně Skuhrov nad Bělou, Opočno, Pulice, Deštné či Kvasiny. Dobrušku voda prakticky odřízla od okolního světa. Silnice mezi Dobruškou a Rychnovem je nesjízdná, protože voda vzala sebou i silniční most v obci Chábory (viz obrázek), a hrozí, že stejně dopadne železniční most na trati mezi Opočnem a Bohuslavicemi.

[Obr: most_zaplavy.gif (41209 Bytes)]

Poškozeno je i mnoho obytných domů, a jejich obyvatelé často stihli zachránit svůj život útěkem doslova v poslední minutě – příval vody byl totiž zcela nečekaný a nesmírně prudký, a udeřil zcela bez jakéhokoli varování. Meteorologové k tomu dodávají, že takovéto excesy matky přírody není možné jakkoli předpovídat.

Již dopoledne včerejšího dne, tedy doslova jen několik hodin po od ranních hodin včerejšího dne, začala organizace záchranných prací. Sympatické je, že se akcí zapojila i nová vláda, například již jmenovaný ale ještě nenainstalovaný ministr vnitra Grulich svolal poradu svého nového ministerstva, a do postižené oblasti vyslal svého zástupce. Přímo na místě pak byl i novopočený ministr obrany Vetchý, aby dohlížel na organizaci záchranných prací.

[Obr: zaplav_dum.gif (43860 Bytes)]

Reakce na nové řádění vodního živlu se už objevily i na českém Internetu. Aktuální policejní tiskovou zprávu vyvěsilo na svém oficiálním WWW serveru ministerstvo vnitra, a její text se pak objevil i na dalších serverech (Neviditelném psu, iDnes). Aktuální zprávy přinášel v průběhu dne Neviditelný pes, a poměrně rozsáhlé vlastní zpravodajství přinesly i České noviny (čerpající z bohatých zdrojů ČTK), ve své domácí rubrice, či server iDnes. Na stejném místě pak České noviny aktuálně zařadily i přehled dosavadních záplav v oblasti východočeského kraje.