Vyšlo na www.novinky.cz dne 27.4.2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai4360.php3

Jaromír Schling: nový ministr spojů

Po dlouhých letech působení ministrů dopravy by zase jednou mohl být ve vládě někdo, kdo se aktivně hlásí i k problematice spojů a telekomunikací. Doufejme, že nezůstane jen u slovní podpory.

Včerejší den přinesl významnou změnu v čele resortu dopravy a spojů — dosavadní ministr Antonín Peltrám byl odvolán (termín se prý dozvěděl až z tisku), a místo něj byl prezidentem republiky jmenován novým ministrem poslanec Jaromír Schling. Nejde přitom o žádný blesk z čistého nebe, ale o dlouho avizovanou změnu, o jejímž politickém kontextu raději nechci spekulovat. Pravdou je, že jmenování pana Schlinga se již delší dobu bralo jako hotová věc a například na nedávné konferenci ISSS v Hradci Králové (konané koncem března) přítomní poslanci (mj. Langer, Gross a Mlynář) označovali svého kolegu Schlinga otevřeně jako „designovaného ministra“.

[Obr: schling1.gif (59688 Bytes)]

Ministr dopravy, nebo spojů?

Nový ministr Jaromír Schling by po delší době mohl být znovu ministrem, který se aktivně hlásí nejen k dopravě, ale také k bouřlivě se rozvíjející oblasti spojů a telekomunikací. S výjimkou relativně krátkého působení Tošovského vlády, ve které byl ministrem dopravy a spojů známý odborník Petr Moos, se příslušní ministři věnovali především problematice dopravy, zatímco telekomunikace se zdály být mimo oblast jejich zájmu. Například když na předloňském Invexu coby veletrhu informačních a telekomunikačních technologií pronášel ministr Antonín Peltrám svou zahajovací řeč, mluvil zasvěceně o „kongescích v dopravě“ (čímž mínil dopravní zácpy), ale k telekomunikacím se nevyjadřoval.

Pravdou je, že za působení ministra Peltráma byla přijata poměrně pokroková Národní telekomunikační politika, ale stejně tak byla za jeho „panování“ i ostudným způsobem pošlapána — prosazením takového návrhu nového telekomunikačního zákona, který prodlužuje faktický monopol Českého Telecomu, a je v důsledku toho v rozporu nejen s požadavky a duchem evropského společenství, do kterého chceme směřovat, ale je také v rozporu se samotnou Národní telekomunikační politikou, která s žádným zachováním jakékoli výlučnosti pro dosavadního monopolistu nepočítá.

[Obr: schling2.gif (65733 Bytes)]

Nový ministr Jaromír Schling se sám aktivně hlásí k tomu, že chce být také ministrem spojů — řekl to explicitně již před svým jmenováním, na již zmiňované konferenci ISSS (o Internetu ve státní správě a samosprávě), na kterou se přijel seznámit s problematikou. Jak jsem již psal v tomto článku, pan Schling tam na tiskové konferenci prohlásil:

Mohu slíbit, že MDS ČR nebude už jen ministerstvem dopravy.

První výroky ve funkci ministra

Když včera na Pražském hradě pan Schling přebíral své jmenování ministrem, na televizní kameru pronesl tato slova, která potvrzují jeho předchozí výrok:

Všechny druhy dopravy, všechny druhy telekomunikací, pošty, to není nic jiného než technické prostředky ke spojování lidí, a doufám, že v tomto duchu bude ministerstvo pod mým vedením působit.

Jeho slova pak na Nově doplnila i reportérka, když řekla:

[Obr: schling3.gif (71175 Bytes)]
Schling prozatím přišel s nápadem přejmenovat Ministerstvo dopravy a spojů pouze na Ministerstvo spojů, neboť všechny druhy dopravy v podstatě už jako spoje slouží.

Nejsem si jistý, zda přejmenování ministerstva je tím správným krokem k podpoře telekomunikací — osobně bych čekal spíše nějaké stanovisko třeba k telekomunikačnímu zákonu či k perspektivnosti telekomunikací pro rozvoj celé ekonomiky společnosti, zdůraznění jejich vztahu k informačním technologiích apod. — ale snad něco takového ještě přijde.

Jediná konkrétnější vyjádření nového ministra k oblasti telekomunikací, která jsem v médiích zaznamenal, se týkají jeho názoru na (do)privatizaci Českých Radiokomunikací a Českého Telecomu — podle názoru, který pan Schling vyjádřil ve svém rozhovoru pro ČTK, se majoritu v ČRa podaří zprivatizovat ještě v letošním roce, zatímco v případě Telecomu se to letos již nestihne. V tomto se jeho stanovisko neliší od stanoviska jeho předchůdce Peltráma.

Zmíněný rozhovor pro ČTK cituje i následující vyjádření pana Schlinga, které poněkud neguje jeho celkový akcent na telekomunikace:

Schling již dříve řekl, že chce ve funkci ministra pokračovat v koncepci svého předchůdce. Uvedl, že jeho vize vedení resortu se výrazně neliší od Peltrámovy. Sám sebe nepovažuje za experta v oblasti dopravy, a proto soudí, že ho premiér spolu s vrcholnými orgány ČSSD vybral do čela tohoto ministerstva spíše kvůli jeho organizačním schopnostem.

Již dříve přitom pan Schling vyjádřil názor, že ministr nemusí nutně být odborníkem, ale určitě musí být manažerem (viz zde):

Další pohled nabízí nastupující ministr dopravy Jaromír Schling. Podle něj vrcholné politické funkce nevyžadují odbornost, ale manažerské schopnosti: ‚Ministr není tím, kdo tvoří odborné detaily. Je manažerem.‘

Osobně se s tímto názorem rád ztotožňuji, s dovětkem že další nezbytností pro ministra je obklopit se lidmi, kteří již odborníky jsou, a naslouchat jejich radám.

Kdo je Jaromír Schling?

Základní biografické údaje o novém ministrovi se objevily ve včerejších zpravodajských relacích (viz obrázek) a jsou dostupné i na Internetu (viz zde):

[Obr: schling4.gif (61053 Bytes)]
Schling je odborníkem na telekomunikace, je členem sněmovního podvýboru pro telekomunikace, pošty a informační systémy. Narodil se 21. června 1946 v Pelhřimově. Vystudoval Fakultu strojní se zaměřením na automatizované systémy řízení na Vysokém učení technickém v Brně. Pracoval jako ekonom v Projektovém ústavu v Havlíčkově Brodě, pak téměř dvacet let působil v Podniku bytového hospodářství v Jihlavě. V roce 1990 nastoupil do Jihlavských skláren Bohemia jako ekonomický a personální ředitel a pak jako ředitel divize. Do ČSSD vstoupil Schling v roce 1991. Politickou kariéru zahájil jako poslanec po parlamentních volbách v červnu 1996. Ve sněmovně patří mezi obhájce reformy veřejné správy. Prosazoval vznik Jihlavského kraje. Schling je ženatý, má dceru a syna. Je sportovně založený, mezi jeho záliby patří orientační běh.

Dotaz do internetového Obchodního rejstříku přitom říká, že jistý ing. Jaromír Schling z Jihlavy je od roku 1994 spoluvlastníkem a jednatelem s.r.o. Houdek a spol.-tiskárna Telč, s předmětem podnikání, který mj. zahrnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej, zprostředkovatelské služby či vydavatelskou a nakladatelskou činnost. Jde o pouhou shodu jmen?