Vyšlo na www.novinky.cz dne 12.6.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai386.php3

ComNet, den třetí

Třetí a současně i závěrečný den letošního ComNetu byl smutný – z nebes se řinuly proudy slz, nejspíše v zármutku nad koncem této báječné akce. Vše krásné zkrátka jednou končí, zajímavé tiskové konference, počasí i ComNet. Závěrečnou reportáž proto maximálně zkrátím, a pokusím se ji naladit do poněkud ležérnějšího tónu a doplnit více obrázky. V dalších dnech se pak vynasnažím vrátit s opět poněkud obsáhlejším a serióznějším zamyšlením nad celým Comnetem.

Pamětníci říkají, že kdysi se po Praze budovaly různé veřejné záchodky, kam se lidé uchylovali v obtížných momentech svého každodenního života. Dnes, v době informačních technologií, se budují veřejné informační systémy, a lidé je opět vyhledávají v obtížných situacích – nejčastěji tehdy, když jim začíná téci do bot.

[Obr: verejny_infosystem.gif (51294 Bytes)]
Jeden takovýto veřejný informační systém při plném vytížení jsem náhodou vyfotografoval při dnešním příchodu na Výstaviště. Přitom jsem si vzpomenul na ničím nepotvrzené zvěsti o tom, že prý se dokonce chystá i nějaký státní informační systém. Netušíte někdo, k čemu by měl sloužit?

Mé první kroky ranním ComNetem vedly do místa kde probíhají firemní prezentace. Zde však bylo po ránu tak narváno, že se mi nepodařilo protlačit se dovnitř.

[Obr: prednaskovy_sal.gif (52333 Bytes)]
přednáškový sál

Stejně narváno, doslova až k prasknutí, bylo v závěrečný den Comnetu i v továrně na Web. Kromě všelikého lidského hlomozu zde pronikal až do morku kostí hukot Turingových strojů, z jejichž výrobních pásek neustále sjížděly nové pestrobarevné weby, ale okamžitě zase končily v připravených papírových krabicích, aby mohly být expedovány koupěchtivým zákazníkům.

[Obr: web_factory.gif (42526 Bytes)]
továrna na WEB-y

Nic pro mne, řekl jsem si, a chvíli bez cíle bloumal mezi stánky, když tu mne upoutalo dění u jednoho z nich. Byla zde opravdu velká obrazovka, na které firma vlastnící stánek předváděla svou technologii přístupu do Internetu. Ovšem na čem ji předváděla! Na on-line diskusi, probíhající prostřednictvím WWW, a to mezi uživateli Internetu a člověkem, který ještě do nedávna zastával názor, že Internet nemá větší smysl, a stačit by měly klasické knihovny. Pokud si nevzpomínáte na jeho články a následné reakce uživatelů Internetu, třeba na Neviditelném psu, pak vězte že šlo o samotného Václava Klause. Inu, je těsně před volbami, a tak je asi skutečně možné i nemožné – že dosavadní odpůrce Internetu využije i toto médium k oslovení potenciálních voličů. Pravdou je, že průběh diskuse (vlastně on-line chatu skrz WWW) prudce osciloval mezi maximální seriózností a maximální vulgárností, ale na druhé straně něco takového není specifické jenom pro Internet. Chvíli jsem sledoval průběh diskuse, odehrávající se na adrese http://www.klaus.netwave.cz, když tu jsem zaslechl vysvětlující hlas moderátora, který jakoby na omluvu do mikrofonu pravil: kolem našeho stánku šel pan ….., a upozornil nás na to, že v Internetu právě probíhá on-line diskuse s panem Klausem.

[Obr: dyba.gif (30823 Bytes)]
pan exministr Dyba
Zajímá vás, kdo byl oním tajemným pánem? Po vystoupení moderátora jsem si ho všimnul i já, jak upřeně a skoro oddaně hledí na velký počítačový displej. Podařilo se mi jej vyfotografovat, a tak snad nemusím zdůrazňovat, že to byl pan exministr Dyba osobně. Zřejmě se stále zajímá o dění ve světě telekomunikací a tak se přišel podívat na to, jak se zotavuje obor kterému kdysi svým způsobem vládnul.

[Obr: comnet99.gif (41170 Bytes)]
ComNet 98 je mrtev, ať žije Comnet 99 !!!