Vyšlo na www.novinky.cz dne 30.9.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai2837.php3

Co očekávám od letošního Invexu?

Asi nic převratného, spíše zvýraznění trendů, které se již delší dobu prosazují: polarizaci na trhu internetového připojení, rozvoj e-commerce a internetové telefonie, zvýšený zájem o "netechnické aspekty" Internetu a IT technologií a v neposlední řadě výrazný nástup Linuxu jako univerzální platformy.

Začnu trendem, který v poslední době asi nejvíce hýbe českým internetovým trhem. Jsou to různé nabídky "Internetu zdarma", které jsem již vícekrát (např. zde a zde) popisoval jako vyvrcholení určitého dlouhodobého procesu - toho, že klesá průběžná složka nákladů na připojení, jdoucí "do kapsy" providerům. S nabídkou služby VOLny.cz tato složka poprvé dokonvergovala k ideální nule (zatímco druhá průběžná složka, tj. telefonní poplatky, zůstává beze změny). Otázkou je, jaký vliv to bude mít na tuzemské providery - právě to by se totiž mohlo názorně projevit již na nadcházejícím Invexu. Obecně lze zřejmě očekávat výraznou polarizaci mezi providery: jedním pólem bude poskytování komutovaného připojení zdarma a druhým orientace na (placené) pevné připojení a další služby.

Další nabídky zdarma?

Ten z providerů, který bude chtít zůstat ve hře v oblasti komutovaného připojení, to bude mít opravdu těžké. Bude-li chtít zůstat u poskytování placených služeb, okruh jeho potenciálních zákazníků se zřejmě výrazně zmenší - budou to nadále asi jen ti, kteří nejsou v dosahu místního hovoru od některého z připojení zdarma, a pak movitější zákazníci, kterým jde spíše o záruky kvality a doprovodné služby. Těch ale nebude tolik, aby uživili mnoho providerů.

Kdo se ale bude moci vydat cestou poskytování připojení zdarma? Dnes je to "v čisté podobě" jen Czech OnLine se svou službou VOLny, zprostředkovaně SPT Telecom (skrze svůj "bundle" s MF Dnes a počítač Alivio od Autocontu) a Contactel (skrze RedBox). Nemám žádné signály o tom, že by na Invexu chtěl přijít s Internetem zdarma někdo další. A osobně bych to ani moc neočekával. Spíše bych tipoval, že právě na Invexu odloží SPT Telecom poslední zábrany a ohlásí "čistý" Internet zdarma (a ne vázaný na odběr MF Dnes či na něco jiného). Ale možná to bude zase jen nějaký "bundle", třeba nabídka Internetu zdarma pro obyvatele eCity - na úterní tiskovce k otevření eCity to tiskový mluvčí IOL pan Kučmáš popřel, nicméně propagační leták k eCity účtu něco takového naznačuje, viz obrázek:

[Obr: internetzdarma.gif (49910 Bytes)]

Vyloučit samozřejmě nelze ani to, že se na Invexu objeví další "bundly", v podobě počítač (event. set-top box) + připojení k Internetu. Vzhledem k zemětřesení na Tchaj-wanu a očekávaným (či již uskutečněným) změnám cen počítačových komponent si ale myslím, že ten, kdo ještě "nevylezl" se svou nabídkou, teď spíše počká na vývoj situace v oblasti cen.

Nová orientace providerů

Počet providerů, kteří budou schopni nabízet komutované připojení zdarma, u nás nejspíše ani do budoucna nepřevýší počet prstů jedné ruky. Ostatní se zřejmě budou muset zaměřit na jiné než komutované připojení, kde budou mít šanci se uživit. To současně znamená i orientaci spíše na firemní klientelu, případně na intenzivnější jednotlivé uživatele Internetu, ale nikoliv již na "masový trh".

Zde vidím několik základních rovin, do kterých se mohou dnešní ISP profilovat:

  • poskytovatel pevného připojení;
  • poskytovatel řešení (souvisejících s připojením k Internetu);
  • provozovatel aplikací (souvisejících s Internetem);
  • provozovatel outsourcingu.

Tyto roviny jsou odstupňovány podle toho, kolik další přidané hodnoty a služeb provider přidává k internetovému připojení.

Pokud jde o samotné pevné připojení, zde očekávám, že se na Invexu objeví další zajímavé kombinace tzv. "počítaných linek", ať již v bezdrátovém, či drátovém provedení (tedy přípojky tarifikované podle objemu). Zřejmě ale nepůjde o nic převratného, protože provideři zde již nemají s cenami moc kam klesnout. Ustoupit ale mohou v jemnosti toho, jak účtují data přenesená navíc (nad limit, stanovený paušálem).

Skutečně nové by ale mohly být "bundly" tvořené pevným připojením k Internetu i pronajatým telefonním okruhem a určené pro "malé" zájemce (například jednotlivce či malé kanceláře). Nabídky takovýchto bundlů nejsou na našem trhu úplnou novinkou, ale až dosud byly orientovány jen na "větší" zákazníky (šlo o přípojky vyšších přenosových rychlostí, realizované na digitálním přenosovém okruhu, nejčastěji od Aliatelu). Připravit obdobnou nabídku pro "malé" uživatele, s rychlostí 28 nebo 33,6 kbps, na bázi pronajatého místního analogového telefonního okruhu (nejspíše od SPT Telecom) a s přijatelnou cenou schopnou konkurovat bezdrátovému připojení, bylo až dosud nemožné. Jedním z důvodů bylo i to, že až do letošního září včetně si SPT Telecom účtoval za zřízení analogového okruhu částku "podle skutečných nákladů", kterou se zákazník dozvěděl, až když mu přišla faktura k zaplacení. A který provider by si troufnul uvést na trh službu, u které by nebyl chopen dopředu říci, kolik bude zákazníka stát? Teprve od října budou tyto zřizovací poplatky analogových okruhů pevně dané. Navíc: od přelomu března a dubna letošního roku Telecom přistoupil i na "dealerský model" velkoprodeje pevných okruhů, které poskytuje za výhodnějších podmínek a ve velkém konkrétnímu providerovi, který je pak může dále rozprodávat koncovým zákazníkům (viz tento článek) v rámci nabídek typu "one-stop shopping".

Je tedy jen otázkou času, kdy se objeví první nabídky typu "pevné připojení včetně analogového okruhu" v rychlostech řádu 28 či 33,6 kbps, ať již v "počítané" podobě, nebo bez omezení přenesených dat.

Zatím vím jen o jedné firmě, která chce s takovouto nabídkou přijít na Invexu (Luko - CzechNet, pav. Z, č. 19, mělo by se jednat o linku 28,8 kbps bez omezení přenesených dat, včetně místního analogového okruhu od SPT za cenu do 5000,- měsíčně).

Pozor ale na jednu věc: SPT Telecom sice od 1. října nasadil pevné zřizovací poplatky i na analogové okruhy a sjednotil jejich cenu pro maloodběratele (na 1890,- bez DPH měsíčně u místního okruhu), ale změnil definici místního okruhu: ten byl dříve vymezen jako okruh v rámci ÚTO, ale nyní je okruhem pouze v rámci obce. To znamená, že bundly v cenové relaci do 5000,- Kč jsou omezeny jen na obce, kde má příslušný provider vyvedenu svou síť. I tak to ale může být významný krok vpřed. A jsem přesvědčen, že další provideři nezůstanou pozadu.

Nejen připojení zdarma

Trend, který vyústil k nabídkám "Internetu zdarma", se netýká jen samotného připojení. Již delší dobu stejný trend patrný například i v oblasti WWW prezentací, neboli v poskytování "místa na WWW serveru". Také u této komodity cena prudce klesá a již delší dobu je i na nule - v rámci služeb web hostingu zdarma (u nás například v podání služby MujWeb).

Zajímavé je, že stejný trend se již začíná projevovat v oblasti provozování internetových obchodů. V rámci letošního Března - měsíce Internetu se například objevila nabídka služby InShop firmy Zoner, která umožňuje každému zájemci zřídit si a provozovat vlastní elektronický obchod za velmi přijatelný měsíční paušál. A nyní jsou zde další dvě služby stejného zaměření (a obě dvě jistě využijí Invexu k vlastnímu zviditelnění).

První z nich je Vltava2000 v podání Computer Pressu, která navazuje na již delší dobu fungující virtuální prodejnu Vltava a nabízí zřízení a provozování internetového obchodu úplně zadarmo. Druhou službou je nabídka, se kterou přichází SPT Telecom (resp. jeho IOL) v rámci nové etapy eCity. Také zde mají zájemci možnost zřídit si vlastní virtuální obchod zadarmo (na platformě IBM Net.Commerce). Jaký model financování zvolí Telecom mimo eCity, to ještě není známo, ale celkový trend považuji za zřejmý: samotné provozování virtuálního obchodu na Internetu bude něco, za co se nebude platit (podobně jako za prostor na WWW serveru). Půjde vlastně o jakousi "surovinu", jejíž hodnota se díky technologickým možnostem natolik snižuje, že se nevyplatí ji poskytovat placeným způsobem. To, co naopak bude mít čím dál větší hodnotu, je schopnost tuto "surovinu" využít, naplnit ji, zužitkovat atd. Tedy to, zda má někdo něco zajímavého k vystavení (na WWW serveru) či k prodeji (ve virtuálním obchodě).

Internetová telefonie

Letošní rok přinesl zajímavý vývoj v oblasti internetové telefonie v ČR. Připomeňme si pouze, že vše vyvrcholilo tím, že Český telekomunikační úřad vydal generální povolení č. 22/1999, které umožňuje provozovat internetovou telefonii jako veřejnou službu a prakticky jako jedinou podmínku vyžaduje to, aby alespoň část "cesty" byla vedena "datovým způsobem". Jaké konkrétní důsledky to ale může přinést?

Oba stávající mobilní operátoři už internetovou telefonii (do zahraničí) nabízejí, takže mohou přijít jen s nějakým vylepšením svých služeb Paegas Internet Call a Net Call. Třetím subjektem, který by mohl nabídnout internetovou telefonii typu "z telefonu na telefon", je samozřejmě SPT Telecom. Ten sice při různých příležitostech signalizuje, že něco takového chystá, ale tipuji, že to nebude až tak brzy, aby to představil již na nadcházejícím Invexu. Spíše k tomu dojde, až jej k tomu donutí konkurence, tedy někdy po roce 2000.

Co ale zbývá, je internetová telefonie stylem "z počítače na telefon", případně "z počítače na počítač". Služby tohoto typu se objevily již na loňském Invexu (v podání služeb Net2Phone od Cesnetu a Phone Globe společnosti Globe), ale bylo na nich patrné, že jejich provozovatelé si stále ještě nejsou "jisti v kramflecích" postojem SPT Telecom a ČTÚ k internetové telefonii. Letos už je ale situace jasná, ČTÚ řeklo své rozhodné (a hlavně kladné) slovo, takže očekávám rychlý rozvoj nabídek v této oblasti. A kde jinde prezentovat novinky, než na Invexu? Například Cesnet pozval novináře na svůj stánek (pav. Z, č. 12) a chce je "informovat o zavedení nových hlasových služeb po Internetu". V médiích přitom již rozjel reklamu na službu s názvem "Cesnet Voice".

Rozvoj internetové telefonie jako veřejné služby samozřejmě bude doprovázet nabídka technologií určená obecně pro přenos hlasu po datových sítích (zejména technikami VOIP pro sítě na bázi protokolu IP). Technologie tohoto zaměření však jsou nabízeny již delší dobu a byly mimo jiné vystavovány i na loňském Invexu. Zajímavější bude spíše nasazení těchto technologií pro veřejné služby i pro privátní účely.