Vyšlo na www.novinky.cz dne 6.1.1999
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1408.php3

Kauza úplatek: na východní frontě (zatím) klid

Zatímco v Nizozemí se kolem možných úplatků rozhořívá pořádný skandál, u nás je prozatím spíše klid. Snad jediným hmatatelným výsledkem je návrh na založení parlamentní vyšetřovací komise.

Nedělní reportáž nizozemské televizní společnosti KRO, připravená ve spolupráci s našimi Lidovými novinami, řekla ve své zemi poprvé nahlas to, o čem se u nás mluví již delší dobu - to, že nizozemský KPN, coby majoritní akcionář TelSource, měl při výběrovém řízení na strategického partnera uplácet naše představitele mnohamilionovými částkami.

V samotném Nizozemí tato zpráva způsobila opravdu velký rozruch - na naší ČT1 to zajímavě vystihnul její místní zpravodaj Pavel Bouda přímo z Haagu. Na otázku, jaký ohlas aféra v Nizozemí vyvolala, odpověděl:

[Obr: udalostikpn.gif (50373 Bytes)]
No je to bez nadsázky bomba a její výbuch má zcela mimořádný dosah. Praha se díky tomu dostala na první strany všech deníků a všech novin, a to samozřejmě v nijak příznivém světle."

Na další otázku ohledně reakce místních politiků odpověděl takto:

[Obr: boudakpn.gif (47162 Bytes)]

"...tady v Haagu nikdo nepochybuje o tom, že celá aféra bude mít dohru na politické scéně. Tři politické strany už ostatně požádaly o vyšetření případu, z toho dvě opoziční, jedna dokonce z vládní koalice, no a v nejbližších dnech, v zásadě do dvou týdnů, se předpokládá, že vláda bude interpelována v nizozemském parlamentu prakticky hned, jak skončí jeho zimní prázdniny."

Na zpravodajském vstupu pana Boudy mne velmi zaujalo i jeho tvrzení o tom, že podle nizozemských zákonů je poskytování úplatků (směrem do zahraničí) vlastně plně legální a dokonce odpočitatelné z daní. Cituji:

Může se to zdát paradoxní, ale v Nizozemsku prakticky není trestné poskytování úplatků do zahraničí, dokonce peníze vynaložené na tyto účely bylo možné ještě do nedávna odepisovat z daní.

Zajímavé - v zemi, kde uplácení (byť směrem do zahraničí) je dle litery zákona legální, to považují za silně nemorální a chtějí z toho vyvodit rázné důsledky, alespoň politické. A jakpak je to u nás?

Z bezprostředních reakcí našich politiků mne zaujalo stanovisko Václava Klause, pronesené na TV Nova. Cituji doslova a ponechávám bez komentáře:

[Obr: klauskpn.gif (56097 Bytes)]
"Jsou to podnikatelské zájmy, zájmy konkurentů Telecomu, zájmy těch, kteří tehdy nevyhráli privatizaci a pokouší se ve změněné politické situaci vyhrát teď ...."

Se svou troškou do mlýna přispěchal i ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám, do jehož resortu Telecom spadá. Na dotaz o důsledcích případného prokázání úplatku odpověděl:

[Obr: peltramkpn.gif (53640 Bytes)]
"... já si myslím, že by se snáze upravily některé články Smlouvy mezi strategickým partnerem a Českou Republikou."

Vzato čistě pragmaticky to asi je pravda. Ale neměl by i ministr dopravy a spojů někdy trochu vážit svá slova? Vždyť takhle staví medializaci celé kauzy do role účelově objednané dělostřelecké přípravy na zteč protivníka. To pak nutně vyvolává celou lavinu dalších otázek, které raději ani nechci domýšlet.

Pokud jde o další reakce na naší domácí scéně, dobře to vystihl komentář TV Nova:

[Obr: novakpn.gif (55604 Bytes)]
"… u nás však mnozí spíše mlčí. Už druhý den se odmítá vyjádřit například dnešní šéf FNM Hrubý, který zastupoval v Telecomu stát. Nic k tomu nechce nyní říci ani Jan Ruml, který společně s Josefem Zielenciem ve finančním auditu ODS potvrdili, že za privatizaci Telecomu obdržely tehdejší vládní strany významné dary."

V další části reportáže TV Nova pak redaktor Dumbrovský říká: "... přestože v případě privatizace Telecomu existuje mnoho náznaků o možné korupci, vláda se celou aférou zabývat pravděpodobně nebude." Následuje krátký prostřih na místopředsedu Mertlíka, který v několikasekundovém šotu říká: "Osobně si myslím, že ne."

Stanovisko vlády prezentoval její mluvčí Libor Rouček na ČT 1, který současně reagoval i na zprávy, že nizozemská vláda požádá naši vládu o spolupráci:

[Obr: roucekkpn.gif (57066 Bytes)]
"… zabývá se tím výbor na ochranu ekonomických zájmů, tímto případem, no a podle toho, co si bude holandská strana přát, tak se budeme snažit jí v tom vyhovět."

Nevím, co si o tomto výroku i stanovisku místopředsedy Mertlíka myslet - je snad podezření z úplatku v takovéto kauze věcí Nizozemců, která se naší vlády týká jen do té míry, aby tamnímu vyšetřování poskytla potřebnou součinnost?

Své stanovisko ke kauze vyjádřil i senátor Žantovský, který v rozhovoru pro ČTK řekl (viz obrázek):

[Obr: zantovskykpn.gif (56771 Bytes)]

Současně s tím řekl i jednu zajímavou věc - že podezření o nečisté hře při privatizaci podniků bylo také jedním z důvodů, proč se ještě jako předseda aliance i přes nabídky nestal členem tehdejší vlády.

Typicky české řešení

Jeden ze čtenářů Novinek reagoval na můj včerejší článek o vzniku celé kauzy těmito slovy:

"Pokud chcete zahrát nějaký problém do autu, vytvořte komisi. Tak to nejspíš dopadne i v tomto případě. Seznam komisí za posledních pár let si udělá každý sám."

Vystihl to přesně: během úterka přišli poslanci ČSSD s nápadem ustavit parlamentní komisi na prošetření celé kauzy. Ostatní parlamentní strany tomu okamžitě vyjádřily svou podporu.