Vyšlo na www.novinky.cz dne 31.12.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1368.php3

JPFILM 31.12.: Strategický panter zasahuje

[Obr: yellow_panther.gif (1357 Bytes)]
Do našich kin přichází další díl oblíbené komediální série o Strategickém panterovi. Tentokráte je šéfinspektor Kokteau narychlo povolán do vzdálené Lugaše, aby zde řešil opravdu zapeklitý případ – záhadné zmizení místních telekomunikací.

Představovat milovníkům komediálního žánru volný seriál příběhů o Strategickém panterovi by asi bylo nošením dříví do lesa. Vždyť kdo by neznal sympatického detektiva z proslulé belgické Absurdité, který s roztržitostí sobě vlastní dokáže vyřešit i ty nejzapeklitější kriminální případy. Není divu, že je považován za nejúspěšnějšího detektiva ve své vlasti a je dokonce zván i do zahraničí, aby zde tahal příslovečné kaštany z ohně za ty, kteří je tam naházeli.

[Obr: yellow_pantherx.gif (377 Bytes)]
Nejinak je tomu i v nejnovějším dílu celé série příběhů, který dostal název „Strategický panter zasahuje“. Děj se odehrává ve velmi blízké budoucnosti, počátkem roku 1999, kdy je šéfinspektor Kokteau povolán do vzdálené banánové republiky Lugaše. Jeho pomoc si explicitně vyžádala sama místní vláda, znepokojená veskrze tragickou událostí: záhadným zmizením zdejších telekomunikací, ke kterému došlo nejspíše na samém začátku nového roku 1999.

[Obr: yellow_pantherxx.gif (4836 Bytes)]
Další děj příběhu má přísně logickou stavbu – šéfinspektor Kokteau přijíždí do Lugaše, kde zjišťuje, že místní zastaralá telekomunikační infrastruktura vůbec nezmizela. Pouze ji nikdo nepoužívá, ač by mohl. Pátrání po příčinách tohoto jevu umožňuje hlavnímu hrdinovi rozehrát širokou škálu komických situací a scén, při kterých se divák musí opravdu dobře bavit. Jedním z vrcholů je například setkání Kokteaua s bývalým ministrem lugašské vlády, zodpovědným za oblast telekomunikací a přezdívaným „Charlie Chyba“. Svou přezdívku si tato pitoreskní postavička vysloužila za své důsledné lpění na tom, aby pokaždé udělala alespoň nějakou chybu. Pro případ, že by se tak nestalo, Charlie Chyba dokonce plánoval vlastní oběšení!

Setkání Kokteaua s Charliem Chybou je také hlavní dějovou epizodou, při které je divák seznámen se základní kostrou děje celého příběhu: lugašská vláda se totiž svého času rozhodla prodat veškeré komunikace ve své zemi jedné cizí společnosti, aby se o ně sama nemusela dále starat. Udivený Kokteau, který zatím ještě netuší nic zlého, se vyptává na podrobnosti. Od Charlieho Chyby se dozvídá, že kupující dostal úplně všechno, včetně všech rozhodovacích pravomocí, ale zaplaceno bylo jen 27 procent prodaného majetku. Prý proto, aby si lugašský stát mohl ponechat majoritní podíl. Právě v tomto momentě šéfinspektor Kokteau rozehrává další ze svých typických slovních gagů - jak se maximálně soustředí na pointu věci, s nonšalancí sobě vlastní zkomolí některé termíny a neustále si opakuje pod vousy slova jako „magoritní podíl“, „magoritní vlastník“ či jenom „magor“.

[Obr: chefinspecteur_kokteau.gif (43536 Bytes)]
Populární André F. Bessels v titulní roli šéfinspektora KOKteaua

Další děj příběhu naznačím již jen ve zkratce: šéfinspektor Kokteau postupně navštíví i další lugašské představitele a instituce. Ve snaze dopátrat se pravdy zažije mnoho překvapení a opravdu humorných scén. Na stopu a k vysvětlení celé zapeklité kauzy však Kokteaua nakonec přivede až úplná náhoda: po prvním použití místního telefonu totiž zjišťuje, že nemá u sebe dostatek peněz na zaplacení hovoru, a je nemilosrdně uvržen do vězení pro dlužníky.

Jak se ale šéfinspektor Kokteau dostane z tohoto lugašského vězení? Podaří se mu zjednat nápravu, když už zná skutečnou pravdu? Jak se k jeho zjištěním postaví zkorumpovaní místní představitelé? Mají vůbec zájem o skutečné vyřešení případu, kvůli kterému si Kokteaua do Lugaše sami pozvali? Na tyto otázky vám už neodpovím, abych vás neochudil o vlastní autentický zážitek z celého filmového příběhu.

Další podrobnosti o této opravdu zdařilé taškařici plné humoru se můžete dozvědět (bezplatně) i na telefonním čísle 0800 11 11 11.