Vyšlo na www.novinky.cz dne 4.12.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1280.php3

Bitva o (vele)trhy začíná

První pololetí příštího roku bude doslova přecpáno veletrhy se zaměřením na informační technologie a telekomunikace. Proto již nyní začíná lítý boj pořadatelů o vystavovatele - jako jedni z prvních odstartovali organizátoři ComNetu 99.

Sotva odezněl letošní Invex, se všemi otazníky kolem jeho monstróznosti a neúčasti mnoha firem, už začíná klepat na dveře první pololetí příštího roku, doslova nabité plánovanými konferencemi z oblasti informačních a komunikačních technologií. Zkuste se schválně vžít do role firem, které se mají rozhodnout: půjdeme vystavovat v květnu na ComNet, na přelomu března a dubna na Prague Internet World nebo dáme přednost úplně novému veletrhu bitPrague v Letňanech v polovině dubna? A co třeba druhý ročník EISF?

Pravda, každá z těchto výstav má přeci jen maličko odlišné zaměření, ale přeci jen to musí být těžké rozhodování v dnešní nelehké ekonomické situaci. Organizátoři to asi cítí také a tak začínají lákat své zákazníky (tj. vystavovatele) již s pořádným předstihem. Ve středu večer tak učinili pořadatelé příštího ročníku veletrhu a konference ComNet 99, když v Kajserštejnském paláci na pražské Malé Straně uspořádali tiskovou konferenci a večírek pro vystavovatele.

Tisková konference: zprava doc. Novotný (ředitel IDG Czechoslovakia), Lubomír Starý (České Radiokomunikace), Jan Mládek (náměstek místopředsedy Mertlíka), Gunnar Kuchler (IDG World Expo), překladatelka

Příští ročník ComNetu, v pořadí již sedmý u nás, by měl proběhnout od 11. do 13. května v areálu Výstavistě Praha. Organizátoři očekávají účast asi 200 vystavovatelů, kteří mohou obsadit plochu až 13 500 metrů čtverečních - ke dni konání tiskové konference podle pořadatelů již potvrdilo svou účast 59 vystavovatelů, 33 dalších projevilo vážný zájem a téměř polovina výstavní plochy je prý již prodána.

Gunnar Kuchler, IDG World Expo

Podobně jako letos, bude mít i příští ročník Comnetu doprovodnou konferenci, a to 10. a 11. května. Na rozdíl od letošního roku však tato konference proběhne v hotelu Diplomat (letos se konala v Parkhotelu, blízko výstaviště). Nosným tématem konference má být elektronický business.

Pokud jde o sponzory, materiály rozdávané novinářům na tiskové konferenci žádnou informaci v tomto směru neobsahovaly. Na tiskovce však byl přítomen zástupce Českých radiokomunikací, což mnohé napovídá. Na explicitní dotaz jednoho z přítomných novinářů o účasti SPT Telecom pan Gunnar Kuchler (za pořádající IDG World Expo) diplomaticky odpověděl, že SPT nyní připravuje svou novou marketingovou strategii a teprve podle ní zvolí formu své účasti - naznačena byla podpora odborné konference.

Podpora z nejvyšších kruhů

Určitou novinkou, kterou se pořadatelé velmi pyšnili, má být podpora amerického ministerstva obchodu (DoC, Department of Commerce, což bylo v tiskových materiálech "trefně" přeloženo jako "komerční oddělení americké vlády"), které považuje Comnet za "výstavu s velkou hodnotou pro průmysl informačních technologií". Tato reference je prý dokonce podpořena doporučujícím dopisem amerického prezidenta Billa Clintona.

Nikdo z představitelů amerického ministerstva obchodu na tiskové konferenci nebyl, ale kupodivu zde byl představitel naší vlády - svou účastí přišel budoucí ComNet podpořit náměstek místopředsedy Mertlíka pan Jan Mládek, do jehož resortu IT spadá.

Jan Mládek

Pan Mládek vystoupil i s menším projevem, ve kterém se mj. za vládu přihlásil k průkopnickému činu ministryně Parkanové, která zveřejnila na Internetu Obchodní rejstřík. V této souvislosti se zmínil o tom, že k 8.12.1998 měl Statistický úřad zveřejnit na Internetu rejstřík fyzických osob (zatímco Obchodní rejstřík obsahuje jen právnické) - prý ale kvůli technickým důvodům zřejmě dojde k určitému zpoždění.

Pan Mládek se vyjádřil také k současné situaci kolem Internetu a chování SPT Telecom. Řekl doslova (což jsem si stihnul zapsat): "V USA to začalo liberalizací, u nás se bohužel stala taková nepříjemnost, že do SPT vstoupil zahraniční partner ….", a pokračoval vysvětlením, že smlouva s tímto strategickým partnerem možná není až tak špatná, ale je šita na míru potřebě telefonizace. Hlavně ale tato smlouva vznikla v době, kdy Internet ještě neměl takový význam jako dnes a v současnosti je tato smlouva brzdou rozvoje Internetu a informačních technologií. Pan náměstek se také sám zmínil o tom, že vláda plánuje v příštím roce dokončit a prosadit v parlamentu nový telekomunikační zákon (že by konečně?), a teprve poté, k počátku roku 2000, by prý mohli alternativní operátoři dostávat licence na provozování veřejných hlasových služeb (ovšem licence platné od 1.1.2001, kdy by měl teprve končit monopol). To je trochu ve sporu s tím, že ředitel ČTÚ pan David Stádník již na letošním Comnetu řekl, že nové licence (platné k 1.1.2001) by mohly být udělovány prakticky okamžitě - chápu ale, že bez nového telekomunikačního zákona nemohou být vyřešeny a v těchto licencích zakotveny nesmírně důležité věci, jako je třeba otázka vzájemného propojení operátorů atd. Zeptal jsem se proto pana Mládka na to, zda dobu jednoho roku od udělení licence do faktického spuštění považuje za dostatečnou (když například představitelé Aliatelu opakovaně uvádí jako minimum osmnáct měsíců). Pan Mládek odpověděl spíše pesimisticky v tom smyslu, že i pouhých dvanáct měsíců bude úspěchem.

Dále jsem ze slov pana Mládka nabyl dojmu, že nedávno vyřčená představa místopředsedy Mertlíka o tom, že by monopol SPT Telecomu mohl skončit o rok dříve, byla přehodnocena a již se nezdá být reálnou. Po pravdě řečeno, nedovedu si představit, že by bylo možné předčasně ukončit monopol Telecomu v situaci, kdy faktická konkurence ještě neexistuje a bude jí ještě dlouho trvat, než začne fungovat. To, co by nejspíše předvedl Telecom takto "odvázaný ze řetězu", raději nechci ani domýšlet.