Vyšlo na www.novinky.cz dne 11.11.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1184.php3

První konfrontace názorů již proběhla

V úterý se v Radiožurnálu na ČR1 poprvé setkal Ondřej Neff, mluvčí protestního hnutí, v přímé diskusi s generálním ředitelem SPT Svatoslavem Novákem. Další konfrontace jejich názorů pak proběhla večer v televizi, na ČT2 ve zpravodajské relaci 21.

Leitmotivem diskuse v Radiožurnálu bylo tvrzení generálního ředitele SPT pana Svatoslava Nováka o tom, že stávající protest je "vlamováním se do otevřených dveří" - v tom smyslu, že SPT Telecom prý sám pracuje na výhodnějších podmínkách pro telefonické připojování k Internetu, a že sám pan ředitel o tom při různých příležitostech informoval veřejnost.

[Obr: 21.gif (59624 Bytes)]

Tyto signály skutečně mohu potvrdit, ale bohužel to až na jedinou výjimku byly signály nesmírně pasivní, ve formě velmi vyhýbavých a nic neříkajících odpovědí na vtíravé otázky novinářů na různých konferencích. Jediný případ, kdy někdo z představitelů SPT sám aktivně otevřel otázku Internetu a alespoň něco k ní řekl, bylo interview které počátkem tohoto roku poskytl generální ředitel Novák týdeníku Computerworld č. 12/1998 (originál najdete zde, můj polemický článek pak zde).

Na přímou otázku ohledně komutovaného přístupu k Internetu zde pan Novák řekl: "myslím si, že zde opět bude v blízké budoucnosti nějaký příjemnější vývoj". Na následující otázku, zda by mohl být konkrétnější, dodává že "ne, protože to sám nevím, ale diskuse na toto téma jsou na místě". Poté však přeci jen něco naznačil: "nepochybně dojde k nějakému zásadnímu zlomu, dá se uvažovat o tom, rozhodně v případě větších zákazníků, kde lze stanovit nějaký rozumný průměr, že by uživatel platil pouze jakýsi měsíční paušál."

[Obr: 21novak.gif (52398 Bytes)]

Po této první vlašťovce bylo dlouho ticho, a jediné konkrétní náznaky o kterých jsem informován byly vyhýbavé odpovědi na přímé otázky: například na letošním jarním ComNetu jsem se při tamní tiskovce SPT zeptal jiného zástupce SPT, pana Pavla Nováka, na příslib generálního ředitele a konkrétně citoval jeho výroky v Computerworldu. Dostal jsem odpověď ve smyslu "na něco takového se musíte zeptat přímo pana generálního ředitele". Další náznak jsem zaznamenal na podzimní konferenci EIUF, kde z úst představitelů SPT zaznělo, že "o něčem uvažujeme, ale letos to určitě nebude".

Tolik tedy (alespoň z mého pohledu) k otevřeným dveřím - nezpochybňuji tvrzení, že SPT někde uvnitř sebe sama o nějakém tarifním zvýhodnění pro Internet uvažuje a promýšlí jej. Dělá to ale takovým způsobem, aby se na veřejnost dostalo o těchto úvahách co možná nejméně. Pokud bych měl použít stejné přirovnání k otevřeným dveřím, jaké použil pan generální ředitel, musel bych skutečnost přirovnat k tomu, že tyto dveře možná někdo otevřel dokořán, ale před ně umístil mohutný zátaras, a vše pak ještě důsledně zamaskoval, aby nikdo nemohl ani juknout dovnitř. Nebýt stávajícího protestu, asi by se o oněch otevřených dveřích nevědělo ještě hodně dlouho - nejspíše do konce roku 2000.

[Obr: 21neff.gif (53356 Bytes)]

Za definitivní pohřbení jakýchkoli nadějí na tarifní zvýhodnění Internetu jsem považoval nedávné oznámení SPT Telecom o zvýšení tarifů, které stálo u zrodu celého protestního hnutí - kde jinde než právě zde mohl Telecom alespoň naznačit, že uvažuje o nějakém zvýhodnění Internetu. Vždyť přeci musel tušit, že razantní zdražení lidé nepřijmou s radostnými ovacemi. Mimochodem, ve zmíněném Radiožurnálu pan Novák v jeden okamžik řekl, že celé protestní hnutí z jeho pohledu přišlo jako blesk z čistého nebe. Že by tedy Telecom vůbec nenapadlo zamyslet se nad dopady své tarifní politiky? To se nad dopady nezamýšlelo ani Ministerstvo financí, které návrhy na tarifní změny schvaluje?

[Obr: 21wagner.gif (55093 Bytes)]

Nechme tyto úvahy stranou, a podívejme se raději na konkrétní představy SPT Telecom, které přeci jen vyšly z úst ředitele Nováka. Ještě v Radiožurnálu pan Novák argumentoval tím, že zavedení různých tarifních programů (jaké jsou běžné v sítích GSM) je sice možné, a je prý to dokonce i jedním z cílů SPT - ale vyžaduje to prý vynaložení investic v hodnotě několika miliard korun. V zápětí na jeden z dotazů posluchačů (zda SPT hodlá snižovat investice) odpověděl kladně, a zdůvodnil to poklesem poptávky po telefonech (což potvrzuje nedávné interview ekonomického ředitele SPT pana Kambera v MF Dnes, který mluvil o výrazném snížení investic v důsledku poklesu poptávky - pan generální ředitel Novák však v úvodu diskuse v Radiožurnálu obhajoval nutnost zvýšení tarifů nutností velkých investic do budování infrastruktury, a tak vlastně popřel sám sebe).

[Obr: 21drtinova.gif (57676 Bytes)]

Konkrétní představa o tom, jak by si SPT Telecom představoval aktivní podporu Internetu, nakonec přeci jen zazněla, a to ve večerní Jednadvacítce, díky neodbytnosti moderátorky. Na svou opakovanou otázku o konkrétních formách podpory Internetu dostala tuto odpověď:

"Je tam několik variant, je tam možnost připravit speciální čísla na která budou připojeni poskytovatelé Internetu, včetně SPT Telecom, který je také poskytovatelem Internetu, a potom může být varianta přes tzv. Zelené linky, kde internetový poskytovatel bude platit tuhle Zelenou linku a bude potom inkasovat si od zákazníků své výnosy, je tam více možností …."

Přečtěte si tyto řádky znovu a zkuste si domyslet co znamenají - jde o nějaké tarifní zvýhodnění Internetu, tak aby se komutovaný přístup k této síti stal pro koncové uživatele lacinější? Nějaký paušál či lacinější tarif? První možnost by zřejmě obnášela pouze technickou změnu - provideři by mohli mít stejná telefonní čísla na své přístupové body po celé republice (ale o tarifních podmínkách by zřejmě stále rozhodoval SPT Telecom dle vlastních představ).

Druhá možnost je docela rafinovaná: na tzv. Zelené linky se volá zadarmo, a provoz těchto linek hradí volaný, což by zde byl příslušný Internet provider. Tento provider by pak platil Telecomu jím požadované tarify za provoz Zelené linky (opět ani slovo o tom, že by byly nějak zvýhodněné), takže jediným skutečným efektem by vlastně byl změněný tok peněz - to, co dnes uživatel platí Telecomu za použití telefonní sítě, by již neplatil Telecomu, ale svému providerovi. Ten by příslušný obnos hbitě předisponoval do kasy telecomu (za Zelenou linku). Rafinovanost vidím v tom, že příslovečný Černý Petr by tímto přešel z rukou Telecomu, který jej drží nyní, do rukou jednotlivých providerů - oni by byli ti zlí, kteří vybírají nekřesťanské peníze od koncových uživatelů (a SPT by jen tiše kasíroval v pozadí).