Vyšlo na www.novinky.cz dne 5.11.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1151.php3

Z historie internetových stávek

Protestní akce, kterou se český Internet chce vzbouřit proti praktikám monopolního SPT Telecom, není v Evropě ojedinělá. Není to tak dávno, co podobné akce proběhly v Německu, Itálii i Španělsku, samozřejmě také na protest proti snahám místních telekomů zvýšit místní hovorné.

Pokud se mi podařilo zjistit, první v řadě bylo Španělsko, kde protestní akce proti plánovanému zvýšení místního hovorného proběhla 3. září a přinesla konkrétní hmatatelné výsledky. Její organizátoři požadovali časově neomezený (paušální) tarif pro přístup k Internetu ve výši cca 4 až 5 tisíc peset.

Do "abstinenčního protestu" (spočívajícího v jednodenním nepoužívání Internetu) se údajně zapojilo 1,7 milionu uživatelů a to vedlo k rozhýbání veřejného mínění a vytvoření tlaku na místní telekom (Telefonica) i na místní ministerstvo telekomunikací (Fomento). Výsledkem bylo zajímavé stupňovité řešení - místní Telefonica, argumentující tím, že jí tarify stanovuje ministerstvo, velmi rychle zavedla tarifní program "PrimaNet", který za paušální příplatek 250 peset měsíčně zlevňuje o 30% všechny hovory nad 10 minut. Dále ministerstvo rozhodlo o brzkém zavedení "polopaušálu" - za paušálních 2000 peset měsíčně mohou uživatelé Internetu telefonovat bez omezení délky hovoru během večerních a nočních hodin a o sobotách a nedělích. Zcela paušální tarif umožňující časově neomezené volání do Internetu po celý den se ale ve Španělsku prosadit nepodařilo.

Jak to bylo a bude v Itálii

V Itálii se vzedmula hned celá série "internetových stávek" po předběžném oznámení v polovině září, že místní telekom chce zvýšit tarify za místní hovorné o cca 20 procent (a snížit dálkové tarify o 15, takže jde vlastně o podobné rebalancování tarifů jako u nás). Výsledkem bylo zformování celého hnutí s názvem NO-TUT (kde TUT znamená Tariffa Urbana a Tempo, volně "městský časově závislý tarif"). První protestní akce proběhla 20. října, a spočívala v "dobrovolné abstinenci" - nepoužíváním Internetu, nepřipojováním se k němu, a "stávkou" WWW stránek (jejich nahrazením zprávami o příčině protestu). Organizátoři z hnutí No-TUT očekávali cca 2000 účastníků (zřejmě těch, kteří dají své WWW stránky do stávky a oznámí jim to mailem). Nakonec se do protestu zapojilo cca 5000 subjektů se svými stránkami (o počtu těch, kteří se ten den nepřipojili, se mi nepodařilo nic zjistit, ale nejspíše to ani nikdo nezjišťoval).

Druhý krok, už mnohem méně pasivní, následoval 28. října: šlo o "soustředěnou návštěvu" WWW serverů místního telekomu po dobu jedné hodiny (účastníci protestu se v době od 21.30 do 22:30 místního času připojovali k témuž serveru a snažili se z něj číst jeho stránky). Na další dny je naplánován celý harmonogram dalších akcí, mj.:

  • 9. až 16. listopadu se protestující vůbec nemají připojovat k serverům telekomu
  • 10. listopadu má dojít k hromadnému zasílání protestních emailů na ministerstvo pro telekomunikace a na ministerstvo kultury
  • 19. listopadu má dojít k další 24-hodinové abstinenci v připojování k Internetu atd.

Pikantní souvislost s italským protestem mělo i vystoupení jednoho z nejuznávanějších odborníků a vizionářů, Nicolase Negroponta. Ten na jedné odborné konferenci doslova "seřval" italský telecom, mimochodem pořádající celou konferenci (jak zněly místní titulky) za to, že zvyšováním tarifů za místní hovorné doslova ničí Internet - protože nutí jeho uživatele, aby se chovali zcela proti logice a naturelu této sítě (aby pospíchali a ne v klidu a plnohodnotně přijímali to, co jim Internet nabízí).

Výsledky italských protestních akcí vyvolaly kladnou odezvu mezi konkrétními politiky na místní politické scéně - například i novopečené ministryně kultury, protože celý protest se strefil do další obměny vlády. Možná, že ale právě tato změna vlády způsobila, že zatím zůstalo jen u slovních deklarací podpory, ale konkrétní akce zřejmě ještě nepřišly. Odpověď místního telekomu byla podle sdružení NO-TUT "blábolivá" a namyšlená, a nesla se ve smyslu tvrzení, že tarify neurčují oni, ale příslušné ministerstvo, a že tyto tarify prý jsou jedny z nejnižších v Evropě.

Jak to bylo a bude v Německu?

V našem sousedním Německu se protestní akce "abstinenčního typu" uskutečnila minulou neděli. Vše přitom inicioval 20-letý student Thomas von Treichel, jehož popud se rozšířil velmi rychle a získal značnou odezvu místní internetové veřejnosti. Jedna z tezí, které von Treichel použil v celé kampani, byla "Žádná firma nemůže dlouhodobě ekonomicky přežít, pokud bude jednat proti zájmům svým zákazníkům".

Požadavkem protestujících bylo snížit tarify za místní volání nejméně o 1 marku na hodinu, a zavedení cenového stropu za měsíční využití linky pro přístup k Internetu. Do akce se podle organizátorů zapojilo více jak 6000 WWW stránek, které se buď oděly do černého nebo se staly zcela nepřístupnými, a celkový provoz na Internetu v Německu poklesl o plných 70 procent.

První reakce od Deutsche Telekom přišla několik dní před samotným protestem, kdy DT oznámil že hodlá zavést zvýhodněné tarify pro komutované uživatele Internetu. Zřejmě to ale bylo příliš neurčité a organizátory to neuspokojilo a proto se rozhodli pokračovat další neděli, 8.11.1998, znovu "abstinenční stávkou".

Jak to bylo a bude v ČR?

Sledujte http://www.bojkot.cz !


P.S. Pokud máte k dispozici podrobnější informace o výše popsaných protestech či o jiných obdobných akcích, prosím podělte se o ně - nejlépe ve formě reakce na tento článek, která bude "vidět" i pro ostatní (event. pošlete podrobnější informace přímo na mou adresu, abych je mohl zpracovat v dalším článku).