Vyšlo na www.novinky.cz dne 12.10.1998
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/anovinky/ai1052.php3

Jaký byl letošní Ynvex?

Přesně před týdnem prozradil kolega Petr Net zde na Novinkách, že letošní Invex je jen zástěrkou, která má odlákat pozornost veřejnosti od skutečného veletrhu informačních technologií. Ten se konal někde úplně jinde. Díky souhře náhod se mi podařilo zjistit kde, dokonce jej i navštívit, a tak vám teď mohu přinést sérii reportáží o tom nejzajímavějším, co zde bylo k vidění. Zde je první část.

[Obr: srotovistevchod.gif (46734 Bytes)]

Skutečný veletrh moderních informačních technologií, nazvaný příznačně Ynvex, se konal na místě známém pouze úzkému okruhu zasvěcenců – na prvním českém počítačovém šrotovišti, které se nachází v Brně, v Klíčové ulici. Toto místo nebylo vybráno náhodou, ale naopak zcela záměrně, aby podtrhlo ústřední téma celého Ynvexu, kterým letos byla recyklace použitých informačních technologií.

Brány počítačového šrotoviště přitom byly po celou dobu konání veletrhu Ynvex maskovány tak důkladně, že náhodný okolojdoucí chodec si mohl právem myslet, že je zde zcela normálně zavřeno. I pohled dírou v plotě nabízel naprosto nevinný pohled na hromadu nepoužitelného šrotu, dokonce nejen počítačového!

[Obr: srotoviste.gif (45697 Bytes)]

Uvnitř však jednotlivé expozice doslova kypěly životem, a nejrůznější firmy se předháněly v invenci, s jakou propagovaly své nové produkty a služby.

[Obr: likvidacestare.gif (37595 Bytes)]
Vzhledem k zaměření Ynvexu se samozřejmě velká část nových produktů a služeb týkala právě recyklace. Z konkrétních služeb, které mne nejvíce zaujaly, bych zde rád jmenoval službu firmy Haur & Partner, spočívající v likvidaci staré (jak trefně naznačuje slogan na obrázku). Ve skutečnosti nešlo o nic drastického, právě naopak. Jedná o službu ekologické recyklace manželek.

Jedním z prvních zákazníků, kteří měli možnost otestovat tuto službu ještě ve fázi pilotního projektu, byl známý publicista Ondřej Neff. Ten pak na letošním Ynvexu mohl předváděl praktické výsledky recyklace své staré – tři půvabné, usměvavé, oddané a hlavně mlaďounké múzy, které mu byly neustále v patách, a při psaní sloužily i jako neutuchající zdroj inspirace (právě časté líbání múz, které tak aktivní autor potřebuje v míře vrchovaté, zřejmě vysvětluje poněkud vyšší čelo páně Neffa).

[Obr: neffnainvexu.gif (76517 Bytes)]

Mimochodem, málokdo možná ví, že magickým číslem Ondřeje Neffa je čtyřka. Je to patrné nejen na jeho velké lásce ke čtyřnohým přátelům lidstva (tedy psům), ale také třeba na faktu, že má na každé ruce jen čtyři prsty – což názorně dokládá autentický snímek z Ynvexu. Jedné věci však nerozumím – proč si pan Neff při recyklaci své staré nechal pořídit jen tři mladičké múzy? Co s nimi dělá, když jsou jen tři a ne čtyři?