Vyšlo v týdeníku CHIPweek č. 1, květen 1995
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a95/a501k142.php3
Seriál: Toulky Internetem

Poznámky k HTML podobě seriálu

Se zařazením "Toulek" do tohoto archivu jsem hodně váhal, především kvůli technické stránce věci. Problém je totiž s obrázky - jak je vhodně zařadit do textu jednotlivých článků, když jsou většinou dosti velké (často budou větší než okno browseru, ve kterém by čtenář takovýto článek četl). Navíc jsou tyto obrázky dosti objemné (některé mají i stovky kilobytů), a při pomalejších linkách se mohou natahovat velmi dlouho. Přitom čtenář, který skutečně čte tento archiv v on-line režimu po Internetu, přeci může sám "naživo" navštívit stránku, která je zde popisována, a nemusí čekat na dlouhé natahování statického obrázku. Na druhé straně zase ne všechny obrázky jsou pouhými "snímky" existujících a běžně dostupných WWW stránek, které by šlo jednoduše nahradit URL odkazem na originál. Některé obrázky totiž ukazují například práci s klientem elektronické pošty a právě "rozečtené" zprávy, zatímco jiné obrázky ukazují způsob práce s klientskými programy dalších služeb (např. s klienty Archie, které uživatel nemusí mít na svém počítači nainstalovány apod.), nebo jsou dokonce jednoduchými montážemi.

Možnost nahradit statický obrázek "živým" URL odkazem pak naráží i na další technický problém - některé odkazy URL, které jsou na obrázcích uvedené, nemusí být opakovaně použitelné. Například tehdy, když nakupujete v některém on-line obchodě, nemůžete z ničeho nic skočit na stránku ukazující co již máte naloženo ve svém nákupním vozíku (pro technicky orientované čtenáře: URL odkazy na takovéto stránky obsahují údaje, ve kterých si WWW server pamatuje průběh předchozí komunikace, aby tak obešel bezestavovost svého styku s klientem, a typicky i nějaký unikátní identifikační prvek (tzv. cookie). Takováto URL pak nejsou opakovaně použitelná). Kromě toho se může stát, že URL odkazy na některé stránky se od doby vzniku konkrétního dílu seriálu změnily - což při dnešním tempu změn není nijak nepravděpodobné.

Další možností bylo nahradit každý obrázek nejprve zmenšeninou či výřezem, tu vložit do textu článku, a udělat to tak aby tato změnšenina byla současně i aktivním odkazem vedoucím na celý nezmenšený obrázek - tak jako jsem to udělal třeba u seriálu "Co je čím ... v počítačových sítích", nebo u některých příležitostných článků o Internetu a WWW. Zde však tato varianta narážela na jeden nepříjemný problém. V případě Toulek je totiž většina obrázků v textu zmiňována až v závěru článku. To by pak znamenalo, že velká úvodní část článku bude bez obrázků, a ty budou naopak značně "nahuštěny" v jeho závěrečné části, kde zase bude minimum textu. Nebo bych musel obrázky rozložit po textu rovnoměrněji, ale to by se zase ztratila jejich souvislost s vlastním textem.

Nakonec, po dosti dlouhém váhání, jsem se rozhodl pro kompromis, který umožňuje čtenáři snadnou volbu mezi statickými obrázky a "odkazy naživo" (tam kde připadají v úvahu), a současně jej nenutí čekat na dlouhé natahování obrázků když se na ně podívat nechce. Kompromis spočívá v tom, že text jednotlivých článků je ponechán zcela bez obrázků, a na místa kde se zmiňuji o jednotlivých obrázcích jsou vloženy hned dva odkazy, a to v čistě textové podobě. První odkaz, nadepsaný GIF s pořadovým číslem, je aktivním odkazem na statický obrázek (ve formátu GIF), zatímco druhý je aktivním odkazem na "živý" originál (tam kde to má smysl). Oba odkazy jsou uzavřeny do hranatých závorek (kterými se v odborných textech označují odkazy na další literaturu), a mohou být ještě doplněny legendou k obrázku - aby čtenář věděl, o čem obrázek vlastně je (pokud to nevyplývá již z kontextu). Příklad vidíte na dnešním prvním obrázku [Kniha hostů v Bílém domě, GIF1, URL1]