Vyšlo v týdeníku Computerworld č. 29/94,
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a94/a429c208.php3

Ze životopisu otce Internetu

Tento článek vyšel v počítačových novinách Computerworld č. 29/94, v rámci tzv. tématu týdne, jako součást série článků věnovaných konferencím INET/JENC.



Vinton Gray Cerf se narodil 23.května roku 1943 v New Havenu ve státě Connecticutt, USA. Vystudoval matematiku na Stanford University, kde v roce 1965 získal titul B.Sc. V dalším studiu pokračoval na University of California v Los Angeles (UCLA), kde v roce 1970 získal titul M.Sc. a v roce 1972 titul Ph.D.

Od roku 1972 působil dr. Cerf na Stanford University, kde učil operační systémy a související problematiku. Stál v čele výzkumného projektu, financovaného agenturou DARPA (Defense Advanced research Projects Agency), v rámci kterého byly vyvinuty protokoly TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). V roce 1976 přešel k agentuře DARPA, kde pracoval jako manažer v oddělení IPTO (Information Processing Techniques Office) a měl na starosti vzájemné propojování sítí, komunikace v paketových sítích a otázky zabezpečení. Během posledních dvou let svého působení u agentury DARPA zde pracoval jako ředitel pro vědu. V roce 1982 přešel k firmě MCI Digital Information Systems Company jako její viceprezident, a vedl zde vývoj elektronické pošty MCI Mail. V roce 1986 přešel k organizaci CNRI (Corporation for National Research Initiatives) jako její viceprezident, a zde měl na starosti výzkum v oblasti Internetu, digitálních knihoven a elektronické pošty. V roce 1994 se znovu vrací k MCI jako starší viceprezident pro datovou architekturu.

Dr. Cerf je autorem a spoluatorem řady knih a článků o počítačových sítích a komunikacích. Za svou práci na poli počítačových sítí byl v roce 1988 zvolen čestným členem (fellow) prestižní organizace IEEE. Je také členem společnosti ACM (Association for Computing Machinery), a v letech 1987 až 1991 byl předsedou její zájmové skupiny SIGCOMM (Special Interest Group on Communications). V roce 1991 získal cenu ACM Software System Award, v roce 1992 spolu s Robertem Kahnem cenu IEEE Koji Kobayashi. Kromě toho získal celou řadu dalších cen a ocenění. Byl také členem sdružení IAB (Internet Activities Board), a v letech 1989 až 1992 byl jeho předsedou. V roce 1992 se podílel na založení společnosti Internet Society, a v červnu téhož roku byl zvolen jejím prezidentem.