Vyšlo v měsíčníku Digital Revue č. 2/00, únor 2000
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/a002d200/a002d205.php3

Začínáme s Internetem

Každý, kdo chce začít pracovat s Internetem, by měl mít alespoň základní představu o tom, co Internet vlastně je. Především by si měl uvědomit, že Internet je něco podstatně jiného než televize či rozhlas, ke kterým je často přirovnáván. Hlavní rozdíl je možné připodobnit k rozdílu mezi jednoúčelovým zařízením a univerzálním nástrojem. Televize i rozhlas jsou z tohoto pohledu jednoúčelovými zařízeními, která je možné využívat jen jedním a stále stejným způsobem. Navíc způsobem, kdy koncový uživatel je velmi pasivní a pouze přijímá to, co mu někdo jiný "dodává". Naproti tomu Internet je značně univerzální, v tom smyslu že způsoby jeho využití nejsou předem omezeny a záleží jen na lidech, k čemu jej využijí.

Internet má navíc značně interaktivní charakter a umožňuje tudíž svým uživatelům aktivní zapojení do nejrůznějších aktivit - místo pasivních posluchačů či diváků, odkázaných na pevně danou programovou skladbu rozhlasu či televize, mohou být uživatelé Internetu mnohem aktivnější. Mohou si sami volit nejen to, o čem chtějí být informováni, čím chtějí být baveni apod., ale obecně si sami volí to, co vůbec chtějí v Internetu dělat. Zda například budou po Internetu nakupovat, zda si jeho prostřednictvím budou vyhledávat informace které je zajímají, zda sami budou poskytovat jiným lidem nějaké služby, nebo zda zůstanou jen u pasivního přijímání něčeho, co pro ně připravil a co jim nabízí někdo jiný.

Internet je tedy značně otevřenou záležitostí. Je vhodné dívat se na něj jako na nástroj, který sám o sobě nic "aktivního" nedělá, ale nabízí lidem značně velké možnosti. Je právě a pouze na lidech, jak jej využijí. Dnešní způsoby využití Internetu proto mohou být časem překonány a nahrazeny něčím, o čem dnes ještě nemáme ani potuchy. Vedle služeb, které Internet nabízí dnes, se například mohou objevit služby úplně nové, které si dnes ani nedokážeme představit.